25.2 C
New York

Film Independent Spirit awards complete winners’ list, top honours

Published:

Past Lives

‘, ‘

American Fiction

‘ and ‘

The Holdovers

‘ took home top honours at the 39th annual

Film Independent Spirit Awards

. Director

Celine Song

, who was snubbed by the Oscars in the Best Director category, won the award for her feature film debut ‘Past Lives’.
‘American Fiction’ star

Jeffrey Wright

won best lead performance for his role in the Amazon MGM Studios comedy, presented to him by his fellow Oscar nominee Colman Domingo. “It’s funny, you go to these award shows, and you kind of grow tired of them,” laughed Wright. “And then you get one. It changes the vibe a little bit.” The film also won for Best Screenplay.

The Holdovers took an early lead with Dominic Sessa winning Best Breakout Performance, Eigil Bryld winning Best Cinematography, and

Da’vine Joy Randolph

winning Best Supporting Performance. While this was the first awards for her fellow cast and crew member Randolph has been cleaning up all awards season, scooping up the Best Supporting Actress awards at the SAG Awards, BAFTA, Critics Choice and Golden Globes. She is also tipped to now take home the Oscars.

Other big winners of the night included ‘How to Blow Up a Pipeline’, and ‘

Beef

‘ for Best New Scripted series and to Ali Woong for Best Lead Performance in a New Scripted Series.
Scroll below for the complete list of winners:
Best Feature Film
All of Us Strangers
American Fiction
May December
Passages
Past Lives – WINNER
We Grown Now
Best Director
Andrew Haigh, All of Strangers
Todd Haynes, May December
William Oldroyd, Eileen

Celine Song, Past Lives – WINNER
Ira Sachs, Passages
Best First Feature
All Dirt Roads Taste of Salt
Chronicles of a Wandering Saint
Earth Mama
A Thousand and One – WINNER
Upon Entry
Best Lead Performance
Jessica Chastain, Memory
Greta Lee, Past Lives
Trace Lysette, Monica
Natalie Portman, May December
Judy Reyes, Birth Rebirth
Franz Rogowski, Passages
Andrew Scott, All of Us Strangers
Teyana Taylor, A Thousand and One
Jeffrey Wright, American Fiction – WINNER
Teo Yoo, Past Lives
Best Supporting Performance
Erica Alexander, American Fiction
Sterling K. Brown, American Fiction
Noah Galvin, Theater Camp
Anne Hathaway, Eileen
Glenn Howerton, Blackberry
Marin Ireland, Eileen
Charles Melton, May December
Da’vine Joy Randolph, The Holdovers – WINNER
Catalina Saavedra, Rotting in the Sun
Ben Wishaw, Passages
Best Breakthrough Performance
Marshawn Lynch, Bottoms
Atibon Nazaire, Mountains
Tia Nomore, Earth Mama
Dominic Sessa, The Holdovers – WINNER
Anaita Wali Zada, Fremont
Best Screenplay
American Fiction – WINNER
Birth Rebirth
Bottoms
Past Lives
The Holdovers
Best First Screenplay
Chronicles of a Wandering Saint
May December – WINNER
The Starling Girl
Theater Camp
Upon Entry
Best International Feature Film
Anatomy of a Fall, France – WINNER
Godland, Denmark, Iceland
Mami Wata, Nigeria
Totem, Mexico
The Zone of Interest, UK, Poland, USA
Best Documentary Feature Film
Bye Bye Tiberias
Four Daughters – WINNER
Going to Mars: The Nikki Giovanni Project
Kokomo City
The Mother of All Lies
Best Cinematography
All Dirt Roads Taste of Salt
Chronicles of a Wandering Saint
The Holdovers – WINNER
Monica
We Grown Now
Best Editing
How to Blow Up a Pipeline – WINNER
Rotting in the Sun
Theater Camp
Upon Entry
We Grown Now
John Cassevetes Award — Given to the best feature made for under $1,000,000
The Artifice Girl
Cadejo Blanco
Fremont – WINNER
Rotting in the Sun
The Unknown Country
Robert Altman Award — Given to one film’s director, casting director and ensemble cast
Showing Up
Producers Award
Rachael Fung
Graham Swon
Monique Walton – WINNER
Someone to Watch Award
Joanna Arnow
Laura Moss
Monica Sorelle – WINNER
Truer Than Fiction Award
Set Hernandez – WINNER
Jesse Short Bull, Laura Tomaselli
Sierra Urich
Best New Scripted Series
Beef – WINNER
Dreaming Whilst Black
I’m a Virgo
Jury Duty
Slip
Best Lead Performance in a New Scripted Series
Emma Corin, A Murder at the End of the World
Dominique Fishback, Swarm
Betty Gilpin, Mrs. Davis
Jharel Jerome, I’m a Virgo
Zoe Lister-Jones, Slip
Bel Powley, A Small Light
Bella Ramsey, The Last of Us
Ramon Rodriguez, Will Trent
Ali Wong, Beef – WINNER
Steven Yeun, Beef
Best Supporting Performance in a New Scripted Series
Murray Bartlett, The Last of Us
Billie Eilish, Swarm
Jack Farthing, Rain Dogs
Nick Offerman, The Last of Us – WINNER
Adina Porter, The Changeling
Lewis Pullman, Lessons in Chemistry
Benny Safdie, The Curse
Luke Tennie, Shrinking
Olivia Washington, I’m a Virgo
Jessica Williams, Shrinking
Best New Non-Scripted or Documentary Series
Deadlock: How America Shaped the Supreme Court
Dear Mama – WINNER
Murder in Big Horn
Stolen Youth: Inside the Cult at Sarah Lawrence
Wrestlers
Best Breakthrough Performance in a New Scripted Series
Clark Backo, The Changeling
Aria Mia Loberti, All the Light We Cannot See
Adjani Salmon, Dreaming Whilst Black
Keivonn Woodard, The Last of Us – WINNER
Kara Young, I’m a Virgo
Best Ensemble Cast in a New Scripted Series
Jury Duty

Related articles

Recent articles

spot_img